Standardowa procedura leczenia odwykowego
Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego:
Podstawą do uruchomienia procedury zobowiązania do leczenia odwykowego stanowią artykuły od 24 do 36 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Celem instytucji sądowego zobowiązania osób uzależnionych od alkoholu do leczenia odwykowego jest motywowanie do podjęcia terapii uzależnienia.
Aby wobec danej osoby wszcząć procedurę sadowego zobowiązania do leczenia odwykowego muszą wystąpić jednocześnie przynajmniej dwie przesłanki – uzależnienie od alkoholu bądź podejrzenie, że u danej osoby ono występuje oraz przynajmniej jedna z czterech przesłanek społecznych:
- rozkład życia rodzinnego
- demoralizacja nieletnich
- uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny
- systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.
Oznacza to, że sam fakt uzależnienia od alkoholu czy też spożywanie alkoholu w sposób szkodliwy lub ryzykowny nie może stanowić samoistnej podstawy do zobowiązania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego, lecz muszą towarzyszyć temu także określone, negatywne zachowania w sferze społecznej.
Osoby uprawnione do zgłoszenia do komisji
Co do zasady problem alkoholowy zgłosić może każdy. Najlepiej jest gdy osobą zgłaszającą problem jest członek najbliższej rodziny, który dobrze zna skalę problemu i wie, jak naprawdę wygląda sytuacja rodzinna, ale przyjmowane są również zgłoszenia od dalszych członków rodziny, jak i od osób niespokrewnionych. Sama osoba uzależniona z własnej inicjatywy może przyjść do Komisji po pomoc i poradę w sprawie podjęcia leczenia.
Ponadto wniosek o leczenie do Komisji mogą złożyć instytucje: Policja, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złocieńcu, Sąd, kuratorzy sądowi i inne.
Osoba lub instytucja zawiadamiająca Gminną Komisję o konieczności podjęcia działań w ramach procedury nie staje się stroną w procedurze ani w postępowaniu sądowym - nie przysługują jej uprawnienia do pozyskiwania informacji na temat prowadzonego postępowania, nie ma dostępu do gromadzonych materiałów, nie może wnieść apelacji od wydanego postanowienia sądowego.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzi sprawy zgodnie z procedurą zobowiązania do leczenia określoną w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
- przyjęcie wniosku o leczenie odwykowe założonego przez osoby prywatne lub instytucje,
- zaproszenie na rozmowę wyjaśniająco- motywującą osobę zgłoszoną do leczenia odwykowego,
- zaproszenie na rozmowę wyjaśniającą członka rodziny lub wnioskodawcę,
- skierowanie osoby zgłoszonej na badanie przez biegłego lekarza w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego,
- skierowanie wniosku do Sądu Rejonowego o nałożenie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu wobec osoby z rozpoznaniem zespołu uzależnienia od alkoholu lub w przypadku braku współpracy z jej strony.
Przymus stosowany jest na etapie doprowadzania osoby uzależnionej od alkoholu na badanie przez biegłego, na rozprawę w sądzie i do zakładu leczniczego na podjęcie kuracji, jeśli odmawia ona współpracy. Nie ma jednak możliwości prawnych ani organizacyjnych zatrzymania pacjenta w zakładzie lecznictwa odwykowej wbrew jego woli.
Do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych można złożyć wniosek o wszczęcie postępowania wobec osoby nadużywającej alkoholu mającego na celu nałożenie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
Formularz wniosku składa się w siedzibie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złocieńcu, ul. 3 Pułku Piechoty 2 w godzinach: od 16.00 do 17.30 w poniedziałek, wtorek środę oraz w godzinach od 15.30 do 17.00 w czwartek i piątek, pokój nr 1. Wniosek można również złożyć w zamkniętej kopercie w Urzędzie Miejskim w Złocieńcu, ul. Stary Rynek 3 zaadresowanej na: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złocieńcu, ul. 3 Pułku Piechoty 2.
Informacje dodatkowe
Komisja nie rozpatruje wniosków anonimowych.
Procedura kierowania na leczenie odwykowe jest bezpłatna.
WAŻNE: Na każdym etapie postępowania osoba zgłoszona może podjąć leczenie dobrowolnie.
Wniosek o wszczęcie postępowania wobec osoby nadużywającej alkoholu
Lista artykułów
Tytuł | Data publikacji |
---|---|
Wniosek do GKRPA o wszczęcie postępowania w stosunku do osoby nadużywającej alkoholu | 2025-02-28 11:23:16 |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Osoba odpowiadająca za treść informacji
Anna Łowkiewicz Data wytworzenia:
28 lut 2025
Osoba dodająca informacje
Łukasz Nowak Data publikacji:
28 lut 2025, godz. 11:20
Osoba aktualizująca informacje
Ireneusz Sabat Data aktualizacji:
28 lut 2025, godz. 11:40